- Kezdőlap
- Egyszerű esztétikai kezelések
Egyszerű esztétikai kezelések
A fogak színét, formáját, helyzetét, méretét optimalizáló kezeléseket alapos vizsgálat és megbeszélés előzi meg. Miután a klinikai- és röntgen vizsgálatok megtörténtek, számos fotó készül a fogakról, az ínyről és az ajkakról. A fogakról és az állcsontokról lenyomatot veszünk és gipszmintát készítünk, majd a beteg esztétikai igényeinek megfelelően, a szakmai szabályokat betartva, megtervezzük és elkészítjük a tervezett kezelést fogszínű műgyantából. Ha tetszik a páciensnek, cirkóniumból vagy préskerámiából készül a végleges héj vagy korona.
Héj /veneer/
A fogászati héj /veneer/ vékony porcelán vagy cirkónium lap, amit a fog látható felszínére ragasztunk. A fog külső felszínéből lecsiszolunk legfeljebb 1 mm vastag réteget, majd lenyomatot veszünk. A héj a fogtechnikai laboratóriumban a lenyomat alapján készül, amivel a fogak színét, kisebb alaki hibáit, körvonalait korrigáljuk. A héjak alkalmasak a fogak közti nem túl nagy rés eltüntetésére is.






Előnyei:
- elleplezik a fogak közötti rést
- korrigálják a fogak színét
- javítják a fogak formáját
- vékonyak, ezért kevés zománcot kell eltávolítani
Hátrányai:
- két ülésben készülnek:
első alkalommal minimális preparáció után lenyomatvétel, majd a második alkalommal az elkészült héj beragasztása történik - vékonyak, ezért sérülékenyek, az alátámasztás nélküli részen, a metszőélnél lepattanhat egy kis darab a porcelánból
- csak tömés- és szuvasodásmentes fogra készülhetnek
- csak kisfokú alakváltoztatásra alkalmasak
- harapás korrekcióra és az elfordult, dőlt fogak helyzetének megváltoztatására alkalmatlanok
Korona
A cirkónium korona a legjobb választás, ha stabilitásról, szépségről és szövetbarát anyagról van szó.
A cirkónium koronák és hidak fémmentes fogpótlások, cirkónium-oxidból készülnek és a legmagasabb esztétikai igényeket is kielégítik porcelán leplezéssel. Tökéletesen alkalmasak az implantátumokon rögzített fogpótlások elkészítéséhez. A cirkónium váz és a rajta lévő porcelán réteg egyénre szabott formájú, színében megegyezik a természetes fogazattal. Cirkónium korona és cirkónium híd készülhet porcelán leplezés nélkül, festési eljárással /Prettau Anterior Cirkon/
A cirkónium vázakat, koronákat és hidakat CAD/CAM technológiával gyártják. /CAD magyar jelentése: számítógép segítségével tervezett. CAM magyar jelentése: számítógép segítségével elkészített./ Ezzel a módszerrel nagy pontosság és tökéletes, személyre szabott forma érhető el. A héjjal szemben a korona a fog nagyfokú alakváltoztatására is alkalmas. Sokoldalúan használjuk. Egyes hiányzó fogak pótlására alkalmazható implantátumra rögzítve. Ha kettő vagy több koronát rögzítünk foghiányt határoló természetes fogakra vagy implantátumokra, hiányt áthidaló fix fogpótlást, hidat készíthetünk. A koronák nélkülözhetetlen eszközei a komplex esztétikai kezeléseknek is, mert nemcsak egyes fogakra vagy fogcsoportokra alkalmazhatók, hanem a fogív egészet is koronával láthatjuk el. A teljes fogívre készített koronák, illetve hidak alkalmasak a harapás korrekciójára és az arc átalakítására is.


Fogfehérítés
A fogfehérítés egy olyan esztétikai beavatkozás, amelynek során a páciens fogszínénél világosabb színt érünk el. Két csoportja van: otthoni és rendelői fehérítés. 2012 októbere óta legfeljebb 6%-os peroxidot használhatunk az Európai Unióban. Ez a koncentráció nem elégséges a rendelőben végzett gyors fogfehérítésre. Hetekig kell használni otthoni fehérítésre a kívánt eredmény elérése érdekében.
“ A Magyar Fogorvosok Egyesületének és a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának állásfoglalása a fogfehérítés során alkalmazható anyagokról ………
….A fentiek alapján a kérdéses fogfehérítő termékek a jogszabályi fogalom meghatározások (Eütv. 3.§ h) ha) pont; R.2. 2.§-a) alapján – álláspontunk szerint – nyilvánvalóan nem minősülhetnek orvostechnikai eszköznek, így
erre az indokra nem hivatkozhat a kereskedő, mikor a Rendelettől eltérően 6%-ot meghaladó H2O2-t forgalmaz, illetve a fogorvos sem, mikor terápiás céllal alkalmazza a páciensénél a töményebb H2O2 fogfehérítőt. A magyar szabályozás (40/2001. (XI. 23.) EüM rendelet) teljes mértékben egybevág az Európa Parlament és Tanács határozatával, amely egyértelműen kimondja, hogy a fogfehérítő anyagok nem orvostechnikai eszközök, hanem kozmetikai termékek és ugyanez a határozat félreérthetetlenül rendelkezik, hogy 6%-nál töményebb H2O2 forgalmazása tilos.
Budapest, 2013. január 26. “